Kabiny malarskie


-
Ogólne właściwości
Stale rosnąca potrzeba opracowywania procesów przemysłowych o niskim oddziaływaniu na środowisko powoduje coraz szersze stosowanie farb wodnych w przemysłach lotniczym i motoryzacyjnym.
Jednak stosowanie farb wodnych wymaga dokładnej kontroli temperatury i wilgotności wewnątrz kabin malarskich.
Jeśli wilgotność powietrza jest za wysoka, warstwa nałożonej farby może być zbyt rozrzedzona, powodując powstawanie drobnych „kieszeni” płynu, który parując podczas suszenia w piecu powoduje defekty i tworzenie się małych wgłębień w malowanej powierzchni.
Z drugiej strony, za niska wilgotność względna powoduje przedwczesne parowanie wody w kroplach rozpylanej farby, zmniejszając jej płynność i zdolność krycia.
Dokładna kontrola wilgotności powietrza oznacza zatem większą kontrolę nad procesem malowania i jakością efektu końcowego. Dlatego kabiny malarskie powinny być wyposażone w systemu wentylacji i nawilżania o zmiennej wydajności, w zależności od warunków klimatycznych.
Carel zapewnia szeroki wybór nawilżaczy umożliwiających niezawodną i bezpieczną kontrolę wilgotności. Dostępne są zarówno modele nawilżaczy parowych z szerokim zakresem wydajności jak i nawilżacze adiabatyczne, które atomizują wodę tworząc drobne kropelki, które wyparowując nawilżają i ochładzają powietrze. Nawilżacze adiabatyczne cechują się nie tylko niskim zużyciem energii ale mogą też jednocześnie kontrolować wilgotność i temperaturę.
Istnieje jeszcze jedna kluczowa cecha grająca decydującą rolę w procesie malowania: całkowita nieobecność cząsteczek silikonu w otoczeniu. Jeśli gromadzą się one na malowanej powierzchni, uniemożliwiają farbie krycie, tworząc wgłębienia na malowanym metalu zwanymi defektem „rybich oczu”.
W nawiązaniu do powyższego, Carel oferuje produkty, które posiadają certyfikaty zaświadczające, że są „bezsilikonowe”, co gwarantuje maksymalną niezawodność i bezpieczeństwo procesu malowania.
-
Więcej
Download our white paper: "Wilgotność powietrza w kabinach lakierniczych - Trwałe rozwiązania w zakresie prawidłowego stosowania farb"
- Maksymalna niezawodność i jakość procesu malowania;
- Lepsze krycie, dzięki odpowiedniej konsystencji farby;
- Nawilżacze „bez silikonowe” zapobiegają powstawaniu efektu „rybich oczu”;
- Minimalne zużycie energii dzięki nawilżaczom adiabatycznym;
- Maksymalna precyzja dzięki liniowej regulacji strumienia.