Chłodzenie

Making it cold

Proces, na którym opiera się chłodnictwo (zobacz też „CO TO JEST CHŁODNICTWO?”) powinien być rozumiany, jako schładzanie powietrza wewnątrz komory zawierającej żywność lub inne produkty, uzyskiwane dzięki transferowi energii z tego powietrza do innego płynu.

Wymiana energii pomiędzy dwoma płynami lub innymi ciałami pozostającymi ze sobą w kontakcie wzrasta wraz ze wzrostem różnicy ich temperatur. Podobnie, znacznie większa ilość energii jest przenoszona, jeśli jeden z płynów zmienia stan skupienia.

 

Stany skupienia

Substancje występują w naturze w trzech stanach skupienia lub fazach, stałym, ciekłym i gazowym, w zależności od ich aktualnej temperatury i ciśnienia.

Różne stany skupienia zdeterminowane są przez względną odległość między ich molekułami i siłą ich wiązań (kohezją). Im większa odległość (np. w gazach) tym mniejsza siła wiązań. Substancja zmieniająca stan na taki z niższą kohezją wymaga znacznej ilości energii pochłanianej z otoczenia, zwanej „ciepłem utajonym”, by zerwać wiązania między molekułami. W przeciwnym przypadku ciało emituje energię tworząc silniejsze wiązania.

Rozważając na przykład zmianę stanu z ciekłego na gazowy, zwaną parowaniem, wymaga ona energii pochłanianej z otoczenia, które w ten sposób jest ochładzane.

 

Energia wymieniana jest na trzy sposoby: 

  • Promieniowanie: przenoszenie energii za pomocą fali podczerwonych;
  • Przewodzenie: przenoszenie energii przez ciała stałe, cząsteczki w tych ciałach przekazują energię termiczną z punktu gorącego do pozostałych części ciała lub do innych ciał stykających się z nim;
  • Konwekcja: przenoszenie ciepła typowego dla płynów (cieczy lub gazów), cząsteczki płynu są w stanie pobudzenia i przemieszczają się w otoczeniu zawierającym płyn, generując tak zwany ruch konwekcyjny.

Budowa sprzętu chłodniczego wykorzystuje parowanie płynu, tj. czynnika chłodniczego. Wiązało się to z projektowaniem, rozwijaniem i optymalizowaniem, w ciągu ostatniego stulecia, „cyklu chłodzenia sprężaniem”, zamkniętego obiegu zawierającego czynnik chłodniczy wprawiany w ruch przez sprężarkę i parujący w wymienniku ciepła w kontakcie z powietrzem otoczenia.

Gdy powietrze zostaje schłodzone, tłoczone jest do komory przechowującej żywność.

 

Energia jest zatem przenoszona podczas jej przewodzenia rurami wymiennika ciepła – zwykle miedzianymi – pomiędzy parującym czynnikiem chłodniczym a powietrzem otoczenia jak i podczas konwekcji w powietrzu, która jest często wymuszania przez wentylator w kierunku schładzanej komory.

 

Szczegółowe informacje na temat fundamentalne roli pełnionej przez ciśnienie i temperaturę w procesie chłodzenia można znaleźć w sekcji „CIŚNIENIE I TEMPERATURA”.