Ciśnienie i temperatura

Pressure and Temperature

Podczas zmiany stanu skupienia (zobacz też „SCHŁADZANIE”), w szczególności podczas parowania płynów, temperatura nie zmienia się.

Jednak należy pamiętać, że dokładna wartość temperatury parowania zależy od rodzaju czynnika chłodniczego i ciśnienia, w którym ten proces zachodzi.

W szczególności, dla wysokiego ciśnienia, zmiana stanu zachodzi w wyższej temperaturze i na odwrót.

 

Gotowanie makaronu w górach

(dla miłośników kuchni włoskiej)

 

Każdy, kto znalazł się kiedyś na dużej wysokości zauważył na pewno, że gotowanie makaronu trwa tam dłużej a rezultaty gotowania nie są takie same.

Spowodowane to jest tym, że parowanie wody zależy od ciśnienia otoczenia.

Wysoko w górach ciśnienie jest znacznie niższe niż na poziomie morza, dlatego temperatura gotowania wody nie wynosi tam 100°C a 95, 90 czy nawet 70°C (na szczycie Mount Everest!). Oznacza to, że gotowanie makarony jest tam trudniejsze niż na poziomie morza.

Korelacja pomiędzy ciśnieniem a temperaturą dla zmiany stanu skupienia jest taka sama dla każdego płynu w naturze.

 

Obieg czynnika chłodniczego to obieg zamknięty, w którym sprężarka powoduje znaczące i kontrolowane wahania ciśnienia czynnika chłodniczego by zapewnić odpowiednią temperaturę parowania i, jak można przeczytać w dziale „ELEMENTY OBIEGU CHŁODNICZEGO”, skraplania.

 

W wyniku tego, w wielu zastosowaniach, jak w przypadku większości dzisiejszych supermarketów, temperatura żywności jest kontrolowana poprzez kontrolę ciśnienia czynnika chłodniczego.

 

Warto podkreślić, że każdy płyn posiada charakterystyczny związek pomiędzy ciśnieniem parowania i skraplania a temperaturą i to właśnie on decyduje o jego przydatności jako czynnika chłodniczego.

Na przykład woda nie może parować w temperaturach poniżej zera, nawet pod bardzo niskim ciśnieniem.

 

Dobrymi czynnikami chłodniczymi są substancje o niskiej temperaturze parowania w ciśnieniu wyższym niż atmosferyczne, jak i takie, które cechują się odpowiednimi właściwościami wymiany i emisji ciepła.

Dobry czynnik chłodniczy nie powinien też posiadać za wysokiego ciśnienia skraplania w normalnych warunkach pracy skraplacza (na przykład, w kontakcie z powietrzem na zewnątrz o temperaturze maksymalnej od 25 do 45°C).

Kolejną ważną właściwością jest zdolność mieszania się z olejem zawartym w sprężarce i przenoszenia go. Wreszcie, właściwości niepożądane, jak łatwopalność i toksyczność, nie powinny być ignorowane i oczywiście powinny być ograniczane.