Chłodzenie adiabatyczne dla chillerów i dry coolerów

Chłodzenie adiabatyczne dla chillerów i dry coolerów
 
 • Ogólne właściwości

  W systemach klimatyzacji, ciepło pochłaniane przez chillery i dry coolery spada wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz: chłodzenie adiabatyczne może być wykorzystywane latem by poprawić warunki pracy systemu.
  Rozmiar większości instalacji z chillerami i dry coolerami zależy od maksymalnej temperatury na zewnątrz: wpływ tego czynnika w ostatnich latach wzrósł, jako rezultat wysokich letnich temperatur. 
  Stosowanie większych urządzeń oznacza większe zanieczyszczenia, wyższy poziom hałasu i dodatkowe koszty pod względem powierzchni wymiany ciepła, która nie jest w pełni wykorzystywana gdy zapotrzebowanie spada.
  Coolery adiabatyczne poprawiają pracę systemu w takich warunkach. Carel oferuje systemy pompujące i dystrybuujące, które rozpylają wysoce zatomizowaną wodę do strumienia powietrza przepływającego przez wymienniki. Te kropelki wody samoczynnie wyparowują, pochłaniając energię z powietrza, które jest tym samym ochładzane i ma niższą temperaturę przepływając przez wymienniki. W ten sposób wymiennik ciepła może rozproszyć nominalną ilość ciepła nawet jeśli na zewnątrz jest cieplej niż przewidywano. Ponadto, cząsteczki zatomizowanej wody nie wyparowują całkowicie zanim dotrą do wymienników, co sprawia, że lamelki wymiennika są zwilżane, co jeszcze bardziej poprawia wydajność systemu. Atomizery stosowane w chłodzeniu wyparnym mogą pracować z nieuzdatnianą wodą z sieci lub wodą demineralizowaną i są bardzo proste w obsłudze: potrzebny jest jedynie przełącznik ciśnienia w obwodzie z czynnikiem chłodzącym.
  W typowym systemie zaprojektowanym do pracy z temperaturami na zewnątrz do 26°C i wilgotnością względną 50%, zastosowanie chłodzenia adiabatycznego sprawia, że w temperaturze 30°C dry cooler osiąga wydajność odpowiadającą pracy w 25°C bez chłodzenia adiabatycznego. Zakładając, że zastosowane są wentylatory i zmiennej prędkości, kontrolowane przez inwertery, system może osiągać jeszcze wyższą wydajność, nawet w niższych temperaturach.
  W porównaniu z systemami chłodzenia adiabatycznego nie stosującymi wody atomizowanej, na przykład z pośrednimi ośrodkami zwilżonymi, ten system oferuje kilka korzyści: łatwość instalacji, nawet w istniejących układach, bardziej precyzyjna kontrola i niższe zużycie wody, niższe koszty utrzymania i brak spadków ciśnienia w systemie wentylacyjnym.
   
 • Więcej

  Rozwiązanie CAREL związane z chłodzeniem dla chillerów i dry coolerów:

  • łatwa instalacja, dla nowych i istniejących systemów;
  • wydajność chłodnicza wyższa o co najmniej 30%;
  • dłuższa żywotność sprężarki;
  • mniejszy wpływ na środowisko: mniejsze zużycie wody i energii;
  • niższe koszty operacyjne.