Centra handlowe

Centra handlowe
 
 • Ogólne właściwości

  Centra handlowe to duże obiekty wyposażone w różnorakie pomieszczenia – od dużych supermarketów po małe butiki i obszerne przestrzenie wejść. Każde z tych miejsc wymaga specyficznego rozwiązania wentylacyjno-klimatyzacyjnego, zapewniającego zarówno komfort klientom jak i odpowiednie przechowywanie produktów.

  Zimą, zimne i wilgotne powietrze na zewnątrz ogrzewane jest do temperatury około 20 °C. Jednak to wiąże się z drastycznym spadkiem wilgotności względnej, do poziomu 10-30%, znacznie niższego od poziomu zapewniającego komfort, tj. zwykle 40-60% wilgotności względnej. Dlatego niezbędne są systemy nawilżania z regulowaną wydajnością w zależności od warunków zewnętrznych.

  Duże budynki handlowe wiążą się też ze sporymi stratami ciepła i częstymi zmianami warunków powietrza, czynnikami wpływającymi na system klimatyzacji w lecie; często jest to jeden z głównych kosztów związanych z zarządzaniem tego typu budynkami, pomimo coraz częstszego wykorzystywaniu wymienników ciepła by ograniczyć straty energii. Jednak idealnym rozwiązaniem jest integracja tradycyjnych systemów – opartych na cyklu chłodzenia polegającym na kondensacji i rozszerzaniu się czynnika chłodzącego – z systemami chłodzenia adiabatycznego. Te drugie działają w oparciu o atomizowanie wody i tworzeniu milionów mały kropel, które szybko odparowując w powietrzu ochładzają je. W gruncie rzeczy, 100 kg/h parującej wody pochłania 69 kW ciepła z powietrza, zużywając jedynie mniej niż 1 kW, około 20-25 razy mniej niże systemu tradycyjne.  Szeroki wybór nawilżaczy adiabatycznych CAREL to rozwiązania mogące zaspokoić oba wymagania cetrów handlowych przy pomocy jednego systemu: nawilżanie zimą i oszczędzanie energii zużywanej przez klimatyzację latem.

  Poza miejscami wspólnymi, indywidualne sklepy także mogą wymagać specyficznych rozwiązań, w zależności od sprzedawanych tam produktów. Na przykład w supermarketach, chłodnie do przechowywania owoców i warzyw wyposażone są w systemy utrzymujące temperaturę i wilgotność powietrza w odpowiednim, optymalnym przedziale.  Carel oferuje szeroki wybór niezawodnych i energooszczędnych rozwiązań precyzyjnie kontrolujących temperaturę i wilgotność, gwarantując zachowanie atrakcyjności  i świeżości żywności, ograniczając odpady i zwiększając sprzedaż.

 • Więcej

  • Nawilżanie zimą i chłodzenie latem dla maksymalnego komfortu klientów;
  • Oszczędzanie energii systemów klimatyzacji w lecie dzięki chłodzeniu adiabatycznemu;
  • Rozwiązania szyte na miarę dla właściwego przechowywania produktów w indywidualnych placówkach;
  • Ograniczona utrata wilgoci i zachowanie świeżości owoców i warzyw dzięki wyposażeniu chłodni supermarketów w nawilżacze.