Muzea, biblioteki i teatry

Muzea, biblioteki i teatry
 
  • Ogólne właściwości

    Kontrola temperatury i wilgotności powietrza pełni kluczową rolę w muzeach i innych miejscach gdzie przechowuje się cenne obiekty i dzieła sztuki.

    Utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności oznacza:

    • Dłuższe utrzymywanie dzieł sztuki w dobrym stanie;
    • Zapobieganie uszkodzeniom płócien i pergaminów wynikających ze zmian wilgotności powietrza;
    • Utrzymywanie dobrego stanu obiektów z drewna, które często pękają, jeśli powietrze jest za suche;
    • Lepszy stan książek: unikanie utraty wody i uszkodzeń papieru i kleju.

    Kontrola temperatury i wilgotności powietrza pełni kluczową rolę w muzeach i innych miejscach gdzie przechowuje się cenne obiekty i dzieła sztuki.

    Obrazy normalnie składają się z drewnianego blejtramu, ramy i płótna (lub drewnianego panelu) na które nakładana jest farba: są to wszystko materiały higroskopijne, które kurczą się lub rozszerzają gdy zmienia się względna wilgotność powietrza ich otoczenia. Skutkować to może powstawaniem pęknięć i odpadaniem farby i nieodwracalnym uszkodzeniem dzieła sztuki.

    Drewnianym obiektom także szkodzą zmiany wilgotności. W szczególności, za niska wilgotność powoduje pęknięcia, które wpływają na jakość i bezpieczne przechowywanie. W podobny sposób niszczeją pergaminy, na których także pojawiać się mogą pęknięcia z powodu zbyt suchego powietrza.

    Ta sama zasada ma zastosowanie w przechowywaniu książek w bibliotekach i archiwach. Papier, z którego wykonane są strony i okładki także jest higroskopijny, więc pochłania lub oddaje wilgoć w zależności od wilgotności otoczenia i w skutek tego kurczy się lub rozszerza. W szczególności, niskie wartości względnej wilgotności powietrza mogą powodować utratę wody i pękanie papieru i kleju.

    By jak najlepiej dbać o książki, temperatura otoczenia powinna wynosić od 18 do 20°C a wilgotność względna około 60-65%.

    Nawilżanie ma również wpływ na samopoczucie ludzi. Zimą system ogrzewania budynków powoduje nadmierny wzrost temperatury i konsekwentnie obniża poziom nawilżenia nawet do 20%, co odczuwane jest jako suche powietrze. W konsekwencji przebywający w budynku odczuwaja suchość skóry na dłoniach oraz spieszchnięte usta. Oprócz nieprzyjemnychodczuć są również negatywne konsekwencje zdrowotne. Drogi oddechowe są bardzo czułe na suche powietrze: nos oraz gardło przesuszają się powodując podatność na łapanie infekcji.
     
    Wspomniana kontrola nawilżania ma więc  istotny wpływ na zdrowie i komfort odwiedzającyh i personel w muzeum czy bibliotece. W teatrach efekty nie tylko wpływają na zdrowie i komfort publiczności i konserwację drewnianych mebli ale również ma wpływ na artystów oraz instrumenty.
     
    Carel oferuje szeroki wybór nawilżaczy i kontrolerów, idealnych dla celów utrzymywania odpowiedniej temperatury i wilgotności w muzeach, bibliotekach czy archiwach. Gama zawiera precyzyjne i niezawodne nawilżacze parowe jak i nawilżacze adiabatyczne, które nie tylko zapewniają wysoką wydajność i niskie zużycie energii, ale mogą też jednocześnie nawilżać i schładzać powietrze.
     
  • Więcej

    Utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności oznacza:

    • Nawilżanie adiabatyczne: równoczenie nawilża i chłodzi środowisko, redukując przy tym zużycie energii do 30%;
    • Oszeczędność: możliwość użycia gazu zamiast prądu przyności oszczędność kosztów do 70%, dzięku  oszczędnosci energii nawet do 94-96%, najwyższy wynik na rynku.
    • Estetyka: proponowane rozwiązanie CAREL z nie wpływa na wizualną częśc otoczenia, stanowi raczej integralną jego część;
    • Minimalna konserwacja: połączenie z odwrócona osmozą eliminuje potrzebę częstychprzeglądów.