Kąpiele parowe

Kąpiele parowe Kąpiele parowe
 
 • Ogólne właściwości

  Łaźnia parowa polega na zastosowaniu pary do celów oczyszczania ciała poprzez parowanie wody z powierzchni skóry. Łaźnie parowe lub hammam, jak tradycyjnie nazywane są przez Marokańczyków, były stosowane od czasów starożytnej Grecji i Egiptu i dzięki właściwościom oczyszczającym i innym korzyściom, stosowane są do dziś. Kąpiel parowa odbywa się w pomieszczeniu o 100% wilgotności względnej, wypełniony mgiełką o warstwowym rozkładzie temperatur, od 20-25°C na poziome podłogi po 40-45°C na wysokości głowy. W porównaniu z suchymi warunkami panującymi w saunie, tutaj pocenie się nie jest tak intensywne, ale ponieważ pobyt w łaźni trwa dłużej, ilość potu wydzielonego do czasu zakończenia kąpieli jest znacznie wyższa. Istnieje kilka korzyści kąpieli parowych:

  •  dzięki naturalnemu poceniu się, skóra jest głęboko oczyszczana;
  •  korzystnie wpływa na układ oddechowy;
  •  sprzyja wazodylatacji i poprawia krążenie krwi;
  •  działa kojąco i odprężająco, przeciwdziałając efektom codziennego stresu.

  Zastosowanie dzielą się w zależności od wielkości i rodzaju kąpieli parowej, od zastosowań domowych po komercyjne/profesjonalne tj. centra odnowy, spa, siłownie, hotele itp. Nawilżacze parowe to serce kąpieli parowych: generatory pary zapewniające idealną wilgotność i temperaturę dla wymaganej kuracji. Nawilżacze stosowane są by generować parę o podnosić temperaturę, utrzymując ją w graniach 40-45%°C z wilgotnością względną 100%. Rodzaj wody zasilającej nawilżacz wpływa na częstotliwość przeglądów: woda z sieci pozostawia osad soli mineralnych podczas gotowania, który musi być okresowo usuwany co wymaga przestoju jednostki. Mimo, że używanie wody demineralizowanej jest droższe, osad soli jest minimalizowany co znacząco ogranicza okresy przestoju dla celów przeglądu. Do pary często dodaje się olejki eteryczne, na przykład eukaliptusowe, by jeszcze zwiększyć komfort podczas sesji kąpieli parowej. 

   

   
 • Więcej

  Sercem łaźni tureckiej jest nawilżacz parowy. Linia Wellnes firmy CAREL dostarcza specjalistyczne aplikacje dla tego typu zastosować, jako lider instalacji w centrach wellnes.
  Główne funkcje to:

  • Niezawodność:  produkcja pary szybko osiągającej wymagane nasycenie;
  • Eleastyczność: możliwość programowania działania i ustawiania temperatury dla przedziałów czasowych;
  • Kompleksowe rozwiazanie: zintegrowane zarządzanie oświetleniem, wentylatorami cyrkulacji powietrza i cyklami sanitarnymi.
  • Zdalne sterowanie: możliwosc ustawienia działania nawilżania i jego działania w odległości do 200 metrów.
  • Oszczędność: dzięki możliwość użycia gazu zamiast prądu pozwala na oszczędność do 70% z wydajnością 94-96%, najwyższy wynik na rynku.