Przemysł tekstylny

 • Ogólne właściwości

  W przemyśle tekstylnym, utrzymywanie wilgotności względnej w ustalonych granicach podnosi wydajność procesu produkcyjnego o zapewnia najwyższą jakość produktu końcowego. Poziom wilgotności powietrza wpływa na właściwości i urabialność przędzy.

  Gdy powietrze jest za suche, włókna tracą elastyczność, są cieńsze, kruche i często pękają; wzrasta także tarcie, ograniczając ruchy włókien w maszynach. Może to prowadzić do przestojów maszyn, wymagających ręcznej obsługi powodując ograniczenie produktywności.

  Utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności pomaga też ograniczać poziom pyłu w powietrzu. Poprawia to warunki otoczenia, w którym przetwarza i przechowuje się produkty, eliminując ryzyko zatykania ruchomych części przez kłęby pyłu.

  Odpowiedni poziom wilgotność eliminuje też ryzyko gromadzenia się ładunków elektrostatycznych, które utrudniają przetwarzanie materiału i mogą nawet powodować uszkodzenia sprzętu.

  Równie istotny jest fakt, że zbyt suche powietrze sprzyja kurczeniu się materiału. Utrzymywanie stałej wilgotności pozwala na uzyskanie większej niezawodności cięcia i zgodności ze specyfikacjami rozmiarów, co jest kluczowe na przykład dla produkcji dywanów.

  W niektórych przypadkach maszyny tekstylne generują spore ilości ciepła, co w sposób niepożądany podnosi temperaturę otoczenia. Pod tym względem idealnym rozwiązaniem są systemy adiabatyczne, umożliwiające jednoczesne nawilżanie i ochładzanie powietrza.

  Carel oferuje szeroki wybór nawilżaczy parowych i adiabatycznych, o szerokim zakresie wydajności i funkcjonalności. Nawilżacze adiabatyczne działają w oparciu o atomizowanie wody i tworzenie milinów drobnych kropel, które samoczynnie wyparowują pochłaniając ciepło z powietrza. Są to niezawodne i energooszczędne systemy; najwydajniejsze z nich zużywają jedynie 4W energii na litr zatomizowanej wody. 

 • Więcej

  Nawilżanie powietrza by:

  • wzmacniać włókna i poprawiać ich obrabialność, maksymalizując wydajność procesu produkcyjnego;
  • ograniczać ilość pyłu w powietrzu;
  • zapobiegać akumulacji ładunków elektrostatycznych;
  • ochładzać powietrze, pochłaniając ciepło generowane przez maszyny.
 

Dokumentacja

Handlowa
 • Brochure
  Kod Opis Język Data * Wersja
  +3000193IT Umidificazione diretta: Soluzioni all’avanguardia per ambienti industriali e commerciali ITA  15/11/2019 1.1
  +3000193EN Direct humidification: Advanced solutions for industrial and commercial environments ENG  15/11/2019 1.1