Produkcja chleba i sucharów

Produkcja chleba i sucharów
 
 • Ogólne właściwości

  Przemysł spożywczy wymaga dokładnej kontroli temperatury i wilgotności powietrza, zarówno na etapie produkcji jak i późniejszego przechowywania. Dlatego, niezbędne są tu systemy zapewniające optymalne warunki gwarantujące maksymalną wydajność i higienę procesów produkcji i najwyższą jakość produktów. Na przykład, wewnątrz komórek zaczynu chlebowego, wilgotność względna powietrza musi być utrzymywana na poziomie 75% by zapobiegać wysuszaniu powierzchni chleba podczas wzrostu i pierwszego wypiekania. 
  Jeśli powietrze jest zbyt suche podczas wzrostu ciasta, skorupa pęka, co może powodować zmiany smaku i obniżać atrakcyjność produktu. Dodatkowo, zwilżanie powierzchni ciasta strumieniem pary przed umieszczeniem go w piecu zapewnia uzyskanie lśniącej powierzchni skorupy.
  Produkcja sucharów i herbatników także wymaga wilgotności względnej powyżej 75% by umożliwić wypieranie wody bez nadmiernego wysuszania i zapewnić aromatyczny i lekki produkt. 
  Dzięki czterdziestoletniemu doświadczeniu Carel oferuje szeroki wybór nawilżaczy parowych jak i adiabatycznych z różnorodnymi funkcjami i trybami pracy. Zaletą systemów adiabatycznych jest ich energooszczędność, ponieważ działają one rozpylając wodę (z sieci, zmiękczoną lub demineralizowaną) w postaci milinów drobnych kropel, które samoczynnie parując nawilżając powietrze. Najwydajniejsze systemy zużywają jedynie 4W na litr zatomizowanej wody, mniej niż 1% zużycia energii przez standardowy nawilżacz parowy.  Z drugiej strony, systemy parowe są odpowiednie dla niższych obciążeń, lub tam gdzie para wymagana jest do utrzymywania odpowiedniego poziomu wilgotności w piecu, do przygotowywania powierzchni produktu przed umieszczeniem go w piecu, lub po jego wyjęciu.

 • Więcej

  Utrzymywanie stałej wilgotności powietrza by:

  • optymalizować proces zaczynowy, ograniczając pękanie powierzchni pieczywa i kontrolować grubość skorupy;
  • zapewniać właściwe wypiekanie i uzyskiwać oczekiwany wygląd i aromat.