Różnica pomiędzy monitorowaniem, zdalnym zarządzaniem a nadzorem

Difference between monitoring, remote management and supervision

Projekt i instalacja elektronicznego systemu kontroli powinna uwzględniać momenty i metody sprawdzania samego systemu, tak by w każdym momencie możliwe były czynności regulacji, zatrzymania lub zresetowania „fizycznej” kontroli jednostek.

Elektroniczne systemy kontroli stanowią znaczący krok naprzód we współczesnej technice, dzięki szerokiej elastyczności, jaką wprowadziły do zarządzania procesami przemysłowymi.

Dodatkowo, z uwagi na bardzo dużą liczbę kontrolowanych zmiennych, kontrolery elektroniczne umożliwiły też usprawnienia pod względem czasów przetwarzania i produkcji, zapewniające nie tylko oszczędności ale też możliwość wprowadzani innowacji.

 

Monitorowanie
System monitorujący składa się z układu sprzętowego i dedykowanego danemu zastosowaniu programowi wykorzystywanemu by monitorować szereg parametrów i istotnych wartości dla funkcjonowania całego systemu, jak i dla statusu działania. W tym przypadku status monitorowanego systemu może być jedynie sprawdzony: oprogramowanie nie może być użyte by zmieniać lub ustawiać którąkolwiek z wartości.

System monitorujący przynosi największe korzyści gdy jest powiązany z systemem sygnalizującym alarmy. W takim przypadku, wartości są porównywane ze zbiorem wartości standardowych lub optymalnych, lub z zakresem wartości, w którym pozostawać muszą monitorowane parametry. Jeśli odczytywane wartości nie odpowiadają wymaganym, system alarmowy sygnalizuje błąd, umożliwiając użytkownikowi podjęcie działań by przywrócić optymalne warunki pracy.

 

Zdalne zarządzanie
Jedna cecha pozwalająca na jeszcze większą optymalizację kosztów operacyjnych i czasu to możliwość zdalnego dostępu do systemu monitorującego. Z centrum zdalnej kontroli użytkownik może ustawiać parametry systemu, takie jak czasy pracy, progi nastaw i alarmów, bezpośrednio poprzez panel wyświetlacza. Centralne układ zarządzający systemami, które mogą znajdować się w dużych odległościach od siebie, ułatwia wykrywanie błędów, ponieważ działanie mogą być podejmowane w czasie rzeczywistym. Taka technologia przynosi największe korzyści gdy stosowana jest by łączyć w jednej sieci szereg małych/średnich instalacji znajdujących się w różnych miejscach.

 

Nadzór
Bardziej złożone i rozwinięte systemy kontroli mogą także same podejmować decyzje, w wypadku niektórych sytuacji, by zapewnić poprawne funkcjonowanie instalacji, rozwiązywać problemy i optymalizować zużycie energii.Te systemy, oparte na pojęciu nadzoru, mogą być traktowane jako „inteligentne”, jako że są programowane by zarządzać dużą liczbą kombinacji zmiennych parametrów.