Przedmowa

Preface

Obecność wilgoci w powietrzu, definiowana jako wilgotność atmosferyczna, jest niezbędna dla naszego istnienia; jednak często jest ignorowana, jako że nasze ciała są znacznie bardziej wyczulone, na przykład, na temperaturę czy prędkość wiatru. Ponadto, podczas gdy otoczenie wilgotne jest przez wielu postrzegane jako uciążliwe, powodując uczucie zimna w zimie lub nadmierne pocenie latem, ludzkie ciało nie od razu wyczuwa dyskomfort w suchej atmosferze, to znaczy, z niską zawartością wilgoci, jeśli jednocześnie temperatura nie jest za wysoka.

Jednak brak wilgoci w atmosferze ma szkodliwy wpływ na reprodukcję i przetrwanie organizmów żywych: nie wnikając zbytnio w drastyczne konsekwencje upalnych czy nawet pustynnych środowisk, nie ma wątpliwości, że wszyscy czasem w naszym codziennym życiu cierpimy, nawet tego nie zauważając, z powodu niewystarczającej wilgotności.

Zimą, wielu z nas nękanych jest wyładowaniami elektrostatycznymi podczas kontaktu z materiałami syntetycznymi czy klamkami, szczególnie na dywanach i podłogach syntetycznych. Żywność szybko traci jędrność, miękkość i masę, ze stratą dla klientów i, przede wszystkim, sprzedawców. Dzieła sztuki i drewniane meble pękają i ulegają szybkiej degradacji i jeśli pomieszczenia, w których są przechowywane są ogrzewane zimą bez odpowiedniego nawilżania.

Niewłaściwy poziom wilgotności negatywnie wpływa na wiele procesów przemysłowych, co ma poważne konsekwencje finansowe i jest faktem dobrze znanym wśród specjalistów.

Publikując niniejszą książkę, celem CAREL jest promowanie zrozumienia zjawisk związanych z nawilżaniem powietrza i zachęcanie do praktykowania nawilżania pomieszczeń i zakładów przemysłowych, w której to dziedzinie firma specjalizuje się już ponad 30 lat.