Języki komunikacji

Communication languages

Komunikacja między monitorowanymi urządzeniami a systemem zbierającym i analizującym dane wymaga wspólnego języka, to znaczy zbioru reguł i poleceń rozpoznawanych przez obie strony. Taki język nazywany jest protokołem komunikacyjnym.

Istnieje wiele różnych protokołów: niektóre są zastrzeżone, to znaczy opracowane przez jedną firmę lub organizację dla celów komunikacji pomiędzy ich własnymi urządzeniami, inne są traktowane jako standardy, nawet jeśli nie są jeszcze powszechnie przyjęte, jako że umożliwiają komunikację pomiędzy urządzeniami różnych producentów.

W celu zapewnienia, że urządzenia w obydwu wspomnianych przypadkach mogą się ze sobą komunikować, wymagane jest urządzenie zwane bramką. Tłumaczy ona jeden z dwóch zastosowanych protokołów tak by był kompatybilny a tym samym rozumiany przez drugi.

 

LonWorks
Z milionami urządzeń na świecie korzystającymi z niego, system LonWorks , opracowany przez Echelon, jest jednym z dominujących rozwiązań na rynku automatyki dla przemysłu, biur, domów i transportu.

 

Modbus
Wprowadzony w latach 70 dwudziestego wieku, protokół Modbus stał się jednym z najczęściej stosowanych języków automatyki dla budynków (BMS).

 

BACnet
To protokół wybrany w 1995 przez ASHRAE (Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Klimatyzacji) jako oficjalny język organizacji.

 

TCP/IP
Są to protokoły komunikacji używane dla celów komunikacji przez Internet.
TCP (Transmission Control Protocol) dzieli i ponownie składa każdą informację i wiadomość w elementy (zwane pakietami), podczas gdy IP (Internet Protocol) gwarantuje, że pakiety docierają do właściwych destynacji.
TCP/IP stosowany jest ponieważ Internet to sieć wymiany pakietów: jako że nie istnieje pojedyncze, ciągłe połączenie pomiędzy nadawcą a odbiorcą, informacja, w momencie wysyłania, dzielona jest na określoną liczbę pakietów, które są wysyłane w tym samym czasie różnymi ścieżkami i ponownie składane po stronie odbiorcy.