Przemysł drzewny

 • Ogólne właściwości

  Materiały higroskopijne, na przykład drewno, są niezwykle wrażliwe na właściwości powietrza: mają skłonność do kurczenia się lub rozszerzania w zależności od poziomu wilgotności w otoczeniu. Dlatego, by zoptymalizować proces przetwarzania i przechowywania drewna, wilgotność powietrza musi być stale monitorowana by uniknąć zmian rozmiaru włókien roślinnych, zjawiska, które może powodować pęknięcia.

  Od ścinania, podczas którego zawartość wody w drewnie jest bardzo wysoka, przez produkcję desek w tartakach po produktu końcowe jak meble czy akcesoria, zawartość wody w drewnie znacząco się zmienia w zależności od warunków otoczenia, z którymi próbuje osiągnąć równowagę.

  Najlepszą obrabialność drewna na wszystkich etapach procesu produkcyjnego uzyskuje się przy zawartości wody od 9 do 11%, odpowiadającej wilgotności otoczenia na poziomie 60%. Jeśli te wymagania nie są spełnione, w szczególności odpowiedni poziom wilgotności, wpływa to zarówno na  wygląd drewna, które staje się ziarniste i matowe, jak i powoduje wyginanie się i pęknięcia desek, wady wykończeń narożników, odklejanie się forniru lub drewnianego laminatu pokrywającego meble nie wykonane z litego drewna, ponieważ drewno pochłania rozpuszczalnik z kleju przed polimeryzacją.

  Dyspersja pyłu w powietrzu także może by ograniczona dzięki odpowiednie wilgotności, poprawiając jakość otoczenia, w którym przetwarza się lub przechowuje drewno.

  Idealnym rozwiązaniem dla procesów produkcyjnych generujących duże ilości ciepła idealnym rozwiązaniem są nawilżacze adiabatyczne, ponieważ jednocześnie nawilżają i schładzają powietrze. Systemy te atomizują wodę  tworząc miliony drobnych kropel, które samoczynnie odparowują pochłaniając ciepło z powietrza i ochładzając je. Są to rozwiązania niezawodne i energooszczędne, zużywają jedynie 4W energii na litr atomizowanej wody.

  Dzięki czterdziestoletniemu doświadczeniu w tym sektorze, Carel oferuje szeroki wybór nawilżaczy, parowych jak i adiabatycznych w różnych rozmiarach i o różnej charakterystyce pracy, zawsze zapewniając odpowiednie rozwiązanie dla każdego zastosowania. 

 • Więcej

  • Zapewnienie najwyższej jakości produktów pod względem atrakcyjności i funkcjonalności;
  • Zapewnienie większej niezawodności procesu produkcyjnego;
  • Ograniczenie pyłu w powietrzu, optymalizacja jakość otoczenia;
  • Pochłanianie ciepła generowanego przez maszyny dzięki systemom adiabatycznym.

   

 

Dokumentacja

Handlowa
 • Brochure
  Kod Opis Język Data * Wersja
  +3000193EN Direct humidification: Advanced solutions for industrial and commercial environments ENG  15/11/2019 1.1