Chłodzenie adiabatyczne

Chłodzenie adiabatyczne
 
 • Ogólne właściwości

  Chłodzenie adiabatyczne to proces wykorzystujący parowanie wody do ochładzania powietrza: zmiana stanu z ciekłego na gazowy pochłania energię z powietrza, które jest tym samym ochładzane.

  Bardzo niskie zużycie energii sprawia, że systemy chłodzenia adiabatycznego to przyjazne dla środowiska, energooszczędne rozwiązania: 100 kg/h odparowanej wody pochłania 69 kW ciepła z powietrza, przy zużyciu zaledwie 1 kW!

  Bezpośrednie chłodzenie adiabatyczne (DEC)  polega na ochładzaniu i nawilżaniu świeżego powietrza wlotowego centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Jest to bardzo wydajne technologia, szczególnie, jeśli powietrze na zewnątrz jest ciepłe i suche.

  Z drugiej strony, jeśli wilgotność na zewnątrz jest już duża, zastosować można metodę pośredniego nawilżania adiabatycznego (IEC). Ta technika wykorzystuje nawilżacz adiabatyczny by maksymalnie ochładzać powietrze wylotowe, zanim przepłynie ono przez poprzeczne płyty lub zwoje wymiennika ciepła. Ta jednostka odzyskiwania ciepła ochładza wtedy świeże powietrze wlotowe, nie wpływając na jego wilgotność, jako, że te dwa obiegi powietrza nie spotykają się.

  Wydajność tej technologii zależy w znacznym stopniu od rodzaju wymiennika ciepła, jednak z łatwością przekracza 50%.

  Wyposażenie AHU w system DEC i/lub IEC pozwala na znaczące ograniczenie kosztów operacyjnych i dobranie mniejszych zwojów wymiennika i wydajności chillera.

  Carel oferuje ogromny wybór rozwiązań, z szerokim zakresem wydajności, funkcji i trybów pracy, zarówno do instalacji w przewodach wentylacyjnych jak i do bezpośredniego chłodzenia/nawilżania klimatyzowanych przestrzeni.

  Są to zawansowane i wyjątkowo wszechstronne, wysoce wydajne systemy, znajdujące bardzo wiele zastosowań: podnoszenie komfortu w hotelach, biurach i szpitalach; kontrolowanie temperatury i wilgotności w zastosowaniach przemysłowych podnosząc zarówno komfort pracowników jak i zapewniając stabilność procesu produkcyjnego, szczególnie w sektorach gdzie stosowane maszyny generują duże ilości ciepła, jak w przemyśle tekstylnym, drzewnym, tytoniowym i elektronicznym; czy wreszcie tworzenie zewnętrznych systemów chłodzenia.

 • Więcej

  Systemy chłodzenia adiabatycznego to:

  • ekologiczne rozwiązania z bardzo niskim oddziaływaniem na środowisko;
  • oszczędność energii: koszty operacyjne są znacząco niższe;
  • szacunkowa wydajność i rozmiar wymienników i chillerów mogą być znacznie niższe;
  • bezpośrednie chłodzenie adiabatyczne (DEC) dla ochładzania i nawilżania powietrza w centrali wentylacyjno klimatyzacyjnej;
  • pośrednie chłodzenie adiabatyczne (IEC) wyłącznie dla chłodzenia w centralach AHU z odzyskiwaniem ciepła.
 • Filmy

 

Dokumentacja

Handlowa
 • Brochure
  Kod Opis Język Data * Wersja
  +3000046ZH optiMist - 高压细雾 蒸发式冷却与加湿 CHI  05/02/2012 1.0