Atomizery – chłodzenie adiabatyczne

Atomizery – chłodzenie adiabatyczne
 • Ogólne właściwości

  Program doboru CAREL CPQ. Ten produkt jest dostępny w CAREL CPQ - narządzie doboru i wymiarów, które pozwala samodzielnie znaleźć odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie CAREL, pobrać dokumentację, otrzymać wsparcie i wygenerować oferty i zamówienia.

   

  "Chłodzenie adiabatyczne" to proces, w którym woda ochładza powietrze poprzez parowanie. By mógł on zachodzić samoczynnie, bez udziału energii z zewnątrz, woda musi być zatomizowana w powietrzu do postaci bardzo drobnych kropel, które mając niższe napięcie powierzchniowe niż otaczające je powietrze wyparowują.

  Dlaczego powietrze się ochładza?

  Udział energii z zewnątrz nie jest konieczny, jednak z uwagi na jego właściwości, proces parowania wody wymaga pewnej ilości energii. Ta energia czerpana jest z samego powietrza, które by wchłonąć wodę musi uwolnić ciepło jawne, obniżając tym samym swoją temperaturę.

  Każdy kilogram wyparowującej wody pochłania 0,69 kW ciepła z powietrza. W ten sposób otrzymywany jest podwójny efekt nawilżania i ochładzania powietrza poprzez proces Chłodzenia adiabatycznego, który jest pożądany w wielu zastosowaniach wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

  Oszczędność energii

  Szybki rozwój chłodzenia adiabatyczne w zastosowaniach HVAC z pewnością spowodowany jest jego niskim zużyciem energii. Jeśli porównamy koszty energii związane z Chłodzeniem Adiabatycznym z innymi typami przetwarzania powietrza (np. nawilżanie parą lub chłodzenie chillerami), oszczędność energii jest znacząca. Wymagana jest jedynie energia do sprężania wody dostarczanej do dysz atomizera przez pompę. Zużycie energii to około 4 do 8 W na każdy l/h zatomizowanej wody. optiMist CAREL to kompletna gama produktów wykorzystujących zasady chłodzenia adiabatycznego i wszystkie jego zalety. Standardowe komponenty tych produktów to:

  Szafa, zawierająca pompę sprężającą wodę, inwerter i elektroniczny kontroler stale regulujący produkcję atomizowanej wody;

  Dysze atomizera, atomizujące wodę do postaci niezwykle drobnych kropel (rzędu setnych części milimetra), poszerzające powierzchnię wymiany ciepła.

  System dystrybucji, składający się z kolektorów ze stali nierdzewnej, dysz atomizera i zaworów odpływu gwarantujących skuteczne opróżnianie.

  Atomizery Optimist CAREL to kompletna gama produktów wykorzystujących zasadę chłodzenia adiabatycznego i wszystkie jego zalety. Standardowe komponenty tych produktów to:

  • Szafa, zawierająca pompę sprężającą wodę, inwerter i elektroniczny sterownik stale regulujący produkcję atomizowanej wody;
  • Dysze atomizera, atomizujące wodę do postaci niezwykle drobnych kropel (rzędu setnych części milimetra), poszerzające powierzchnię wymiany ciepła.
  • System dystrybucji, składający się z kolektorów ze stali nierdzewnej, dysz atomizera i zaworów odpływu gwarantujących skuteczne opróżnianie.

   

  Utwórz bezpłatne konto i uzyskaj dostęp do Carel CPQ już teraz.

 • Więcej

  • oszczędność energii: połączenie adiabatycznego nawilżania i chłodzenia adiabatycznego w jednym globalnym rozwiązaniu dla oszczędności energii w centralach AHU;
  • Kontrola spadku ciśnienia: optiMist gwarantuje rzeczywistą oszczędność energii, zapewniając bardzo niski spadek ciśnienia na wentylatorach (30 Pa);
  • Kontrolowana atomizacja: by w pełni wykorzystać potencjał chłodzenia adiabatycznego bez strat, bardzo istotna jest dokładna kontrola ilości atomizowanej wody, w każdym momencie. Łącząc działanie inwertera i obwodów regulujących, optiMist może dokładnie śledzić ustawienia temperatury i wilgotności;
  • Higieniczność: dzięki zastosowanym materiałom, projektowi systemu dystrybucji bez punktów zastojowych i systemowi automatycznego płukania zarządzanego przez sterownik elektroniczny, optiMist jest higienicznym rozwiązaniem dla potrzeb adiabatycznego nawilżania i chłodzenia adiabatycznego w ramach AHU.