miniChiller – wysoce wydajne rozwiązanie dla chillerów/pomp ciepła ze sprężarkami spiralnymi i BLDC

miniChiller, nowe standardowe rozwiązanie CAREL dla chillerów/pomp ciepła ze sprężarkami spiralnymi i BLDC zostało opracowano w oparciu o nową gamę kontrolerów programowalnych c.PCO. Urządzenie może zarządzać zarówno jednostkami powietrze/woda jak i woda/woda. Maksymalna konfiguracja to trzy sprężarki dla każdego obiegu i maksymalnie dwa obiegi.

 

Cechą wyróżniającą to rozwiązanie jest wysoka wydajność.

CAREL miniChiller to najbardziej wydajne rozwiązanie dla wszystkich konfiguracji chillerów, z zastosowaniem technologii BLDC dla rotacyjnych lub spiralnych sprężarek i elektronicznych zaworów rozprężnych EXV.

 

Elastyczne użytkowanie i oszczędności dzięki technologii stałoprądowej i inwerterowi power+

Zastosowanie sprężarek stałoprądowych gwarantuje wyższą  wydajność energetyczną niż jakakolwiek inna technologia dostępna na rynku, z bardzo szeroki zakresem regulacji wydajności chłodnicze.

Głównym cechami technologii stałoprądowej są niewielki hałas, doskonały stosunek rozmiar/moc sprężarki, ograniczona potrzeba konserwacji i dłuższa żywotność urządzenia, dzięki ograniczeni cykli włączania/wyłączania. miniChiller współpracuje z ponad 50 modelami sprężarek BLDC różnych producentów, przetestowanych i atestowanych w laboratoriach CAREL.

Gwarantuje to całkowitą kontrolę koperty sprężarki dla różnych częstotliwości, w celu zapewnienia pracy w idealnych warunkach dla sprężarki gwarantując maksymalną niezawodność.

 

 

Wydajność jednostki i stabilna kontrola

electronic-expansion-valve inverter cut-phase-speed-controllers c.pCO

Wydajność i stabilne działanie gwarantowane przez dwa różne typy kontroli temperatury:

  • Kontrola PID podczas uruchamiania.
  • Kontrola PID podczas stabilnej pracy.

Kontrola podczas startu powinna zapobiegać żądania zbyt dużej wydajności. W gruncie rzeczy, ponieważ podczas startu dokładny status (obciążenie) jednostki nie jest znany, wydajność musi być zwiększana stopniowo, w oczekiwaniu na reakcję systemu.

Kontrola podczas stabilnej pracy, z drugiej strony, powinna być reaktywna, by szybko odpowiadać na zmiany obciążenia i utrzymywać temperaturę wody na wyjściu tak blisko zadane poziomego jak to tylko możliwe.

Wbudowane porty szeregowe kontrolerów z gamy c.pCO ponadto umożliwiają wymianę informacji z siłownikami jednostki (elektroniczne zawory, kontrolery wentylatorów, inwertery sprężarek itp.) optymalizując kontrolę jednostki i wydajność zgodnie z wymaganiami systemu.

 

Ochrona jednostki

Opracowując miniChiller, szczególną uwagę poświęcono ochronie urządzeń na jednostkach chilleró1)/pomp ciepła.

 

Kompletna kontrola koperty sprężarki pozwala na stałą pracę urządzenia w bezpiecznych warunkach, gwarantując najwyższą wydajność. Jeśli praca sprężarki zbliża się do limitów wyznaczonych przez kopertę, uruchamiane są szczególne działania prewencyjne, polegające na zmianie wydajności sprężarki (dla sprężarek BLDC), prędkości wentylatora skraplacza (w jednostkach powietrze/woda) i otwieraniu elektronicznych zaworów.

Funkcja ochrony jest dostępna zarówno dla sprężarek BLDC jak i spiralnych sprężarek typu włącz/wyłącz.

 

Nowa funkcja zarządzania ochroną przez zamarzaniem oparta jest na czujniku parownika a nie na czujniku wody odpływowej, by zapewnić dokładniejsze odczyty warunków pracy parownika.

Jeśli aktualne odczyty wskazują na obecność lodu w parowniku, aktywowana jest funkcja ochrony przed zamarzaniem z pewnym opóźnieniem, które jest różne w zależności od różnicy między temperaturą parowania a progiem ochrony przed zamarzaniem, zgodnie z zależnością hiperboliczną imitującą rzeczywisty proces tworzenia się lodu w wymienniku ciepła. Opóźnienie jest także obliczane zgodnie z rodzajem zastosowanego wymiennika ciepła (rurowy lub płytowy).